„Karbanátky“ s kulatou rýží a dýňovou omáčkou

Moje malá 2,5letá dcera řekla, že chce přidat ještě „maso“, když je jedla. Tyto karbanátky ale viděly maso možná z rychlíku, neobsahují ani maso, ani jiné živočišné produkty. Na fotkách je mám ve dvou variantách. První je s kulatou rýží a dýňovou omáčkou, druhá varianta je pečená polenta a napařená zelenina. V obou případech a vlastně ve všech mých receptech je mléčně kvašená zelenina jako zdroj vitamínů, enzymů a „hodných“ bakterií.

Karbanátky:

1 hrnek jahel

1 hrnek červené čočky

malý trs hlívy ústřičné

česnek dle chuti, majoránka, sůl, pepř

hraška nebo pohanková mouka na zahuštění

Jáhly opereme a přivedeme k varu v dvojnásobném množství vody s trochou soli. Červená čočka se nemusí namáčet, přidáme ji opranou rovnou k jáhlám, uvaří se ve zhruba stejnou dobu a potřebujeme stejně spíše kašovitou konzistenci. Hlídáme směs a přidáváme vodu, pokud se vstřebá, ale přidáváme po troškách, abychom měli pořád spíš kaši. Vaříme na nízkém stupni doměkka zhruba 20 – 25 minut. Česnek si utřeme s trochou soli, pepře a majoránky klasickým způsobem nebo ve hmoždíři a přidáme ke směsi. Přidáme pokrájenou hlívu ústřičnou. Podle konzistence směsi teď přidáme hrašku nebo pohankovou mouku, můžeme přidat i jinou celozrnnou nebo bezlepkovou mouku (rýžovou, špaldovou, žitnou apod.). Ze vzniklého těsta tvoříme karboše a opékáme v pánvi po obou stranách.

Omáčka:

1/3 menší dýně

1 cibule

1 mrkev

sůl, voda nebo zeleninový vývar

Omáčku nikdy nevaříme do zásoby, uvařená zelenina se musí sníst hned a zbytek vyhodit, proto vaříme jen v takovém množství, které stačíme zkonzumovat.

Na trošce oleje si v kastrůlku zpěníme cibulku a hned přidáváme sůl. Až cibulka zesklovatí, přidáme pokrájenou mrkev a asi za 5 minut potom nakrájenou dýni. Mrkev potřebuje trochu delší tepelnou úpravu než změkne. Zalijeme vodou nebo vývarem a dusíme doměkka. Potom omáčku rozmixujeme ponorným mixérem a ihned podáváme. Kulatou rýži (nejlépe celozrnnou) uvaříme dle návodu se špetičkou soli. V druhé variantě je polenta, tady jsem použila hotovou koupenou polentu ve formě knedlíku, která se na opékání hodí víc, domácí polenta nemá většinou tak pevnou konzistenci, abych ji mohla krájet a opékat na pánvi. K polentě můžete zrovna tak použít dýňovou omáčku. Kvašená zelenina se hodí snad ke všem slaným pokrmům a je významným zdrojem vitamínu C i v zimě, kdy je ho nedostatek. Napařování zeleniny patří k velmi šetrným úpravám zeleniny, kdy se zachová nejen krásná barva, ale také více živin. Navíc zelenina projde tepelnou úpravou a nezatíží tolik naše trávení. Nepotřebujete k tomu žádné speciální vybavení, stačí kovový cedník nebo pařáček na knedlíky a kastrůlek s pokličkou. Pod cedník nebo pařáček dáte vodu a na pařáček zeleninu dle vlastní volby. Pak jen podle druhu zeleniny napařujete, brokolici stačí asi 10 minut, mrkvi a růžičkové kapustě trvá trochu déle než změkne.